Periyodik Havuz Bakımı

Havuzlar, keyfin ve eğlencenin vazgeçilmez alanlarındandır. Pek çok kişiyi içerisinde bulundurabilen havuzlar, özellikle ortak kullanım alanlarında içerisinde sayısız insan yer alabilmektedir. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan fayda sağlayan havuzlar hijyen açısından da olumlu getiriler sağlamalıdır. Bu sebeple periyodik havuz bakımlarının yapılması sağlık açısından büyük önem taşır.

Havuzların bakımlarının yapılması sağlık açısından büyük önem taşıdığı gibi havuzun yapısı için de periyodik bakımlar gereklidir. Periyodik havuz bakımları günlük, haftalık, aylık ve sezonluk olarak uygun malzeme ve yöntemlerle yapılır. Havuzların sık kullanılıp kullanılmaması havuz bakımlarının yapılmasını elbette etkilemektedir. Fakat sık kullanılmayan havuzların da periyodik olarak tüm bakımlarının yapılması gereklidir.

Periyodik havuz bakımının kaliteli ve sağlığa uygun şekilde olması gerekir. Kullanılan malzemelerden suya kadar her şeye oldukça dikkat edilmelidir. Periyodik havuz bakımları, yüzme ve süs havuzlarına göre farklılık gösterir. Havuzlarda kullanılan malzemenin kalitesi ve havuza bakım yapacak kişinin bu alanda bilgili olup olmadığı da periyodik bakımların doğru şekilde yapılıp yapılmayacağına bir etkendir. Kılıçhan Havuz firması, havuzların periyodik bakımlarıyla ilgilendiği gibi kaliteli ve güvenilir havuz bakım malzemeleriyle de kullanıcılarına büyük bir konfor sağlıyor. Havuz ve havuza dair her şey için Kılıçhan Havuz, sektörün öncülerinden biri olarak yer almaktadır.

Periyodik havuz bakımı

Periyodik Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Hem sağlık açısından hem de havuzunuzu en iyi şekilde kullanabilmek için havuz bakımı oldukça nemlidir. Havuz periyodik olarak, kireçlenmeye, bakteri ya da parazitlere karşı özel maddelerle temizlenerek kullanıma uygun hale getirilmelidir.

Periyodik havuz bakımları, günlük, haftalık, aylık ve sezonluk olarak yapılması gerekir. Her bakım çeşidinde farklı malzemelerle bakım ve temizlik yapılarak havuz kullanıma en uygun hali alır. Periyodik havuz bakımı ve bakımları şu şekilde yapılır;

  • Periyodik günlük havuz bakımı; havuz suyunun ph, klor ve siyanürik asit ölçümü ile başlanır. Ardından taşma kanalları, havuzda bulunan kalıntılar, havuz yüzeyi ve çevresi temizlenip motorlar çalıştırılıp kontroller yapılır. Su seviyesi kontrol edilir.
  • Periyodik haftalık havuz bakımı; havuz dibi ve filtreler temizlenerek mekanik malzemelerin kontrolü ardından su seviyesi kontrol edilir.
  • Periyodik aylık havuz bakımı; havuzun laboratuvar analizleri yapılır ve havuzun ihtiyacına göre havuz şoklama işlemi gerçekleştirilir.
  • Periyodik sezonluk havuz bakımı; kış sezonunda kullanılmayıp öylece bırakılan havuzların tüm temizlik, bakım ve onarım işlemleri ardından kullanıma uygun hale getirilmesi ile yapılır.

Havuzların periyodik bakımları ihmal edilmemelidir. Oluşacak durum hem sağlık hem de görsel açısından iyi bir etki bırakmayacaktır. Havuzların periyodik bakımlarını kişiler, uygun malzeme ve ekipmanla yapabileceği gibi alanında uzman kişiler tarafından yapılması da tercih edilebilir.

Periyodik havuz bakımı

Periyodik Havuz Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuz bakımlarının periyodik olarak yapılması sağlık için çok önemlidir. Havuz içerisindeki su zamanla kireçlenme yapabilir ve bu kireçlenmenin ardından yosunlaşma meydana gelebilir. Bu durumların oluşmasıyla hastalıklar da beraberinde gelecektir. Kireçlenme ve yosunlaşmanın oluşmaması için havuzların periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir. Toplu olarak kullanılan havuzların periyodik bakımlarının yapılması gerekir. Birçok insanın girdiği havuzlar, periyodik bakımları yapılmadığında eğlence ve keyif yerine hastalık vermeye başlayacaktır. Bu sebeple de hem ortak hem de kişisel havuzların periyodik bakımlarının yapılması oldukça çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Periyodik havuz bakımında dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

  • Suyun ph değeri oldukça önemlidir. Bakım ve temizlik sonrasında uygun ph değeri sağlanmalıdır.
  • Havuzun denge tankı uygun şekilde bir uzman tarafından temizlenmelidir.
  • Kullanılan tüm malzemeler, insan sağlığına zararlı madde ve kimyasallardan oluşmamalıdır.
  • Havuz uygun malzemelerle dezenfekte edilmelidir. Havuz suyu içerisinde bulunan klor dezenfekte görevi görmez, bu sebeple havuza uygun dezenfektan kullanılmalıdır.
  • Havuz tamamen arındırıldıktan sonra kullanılmalıdır.
  • Havuzun periyodik bakımlarını yapan kişi ya da kişiler, alanında uzman ve güvenilir kişilerden seçilmelidir.

Periyodik havuz bakımı, insan sağlığı için çok dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Bu yüzden ihmal edilebilecek bir durum değildir. Havuz bakımı yaptırmak isteyen kişiler alanında uzman, güvenilir ve kaliteli firmaları tercih ederek hem sağlıklarını hem de havuzlarının yapılarını riske atmamış olur. Kılıçhan Havuz firması, havuzlar için periyodik bakım malzemelerini sunduğu gibi alanında uzman ve deneyimli ekibi ile havuzların tüm bakımlarını yapmaktadır. Periyodik havuz bakımlarını yaptırmak isteyen herkes Kılıçhan Havuz firması ile iletişime geçerek en iyi malzemelerle en iyi bakımları yaptırabilir. Havuza dair her şey için Kılıçhan havuzla irtibata buradan geçebilirsiniz.

Periyodik havuz bakımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir