Tuz Odası Yapımı

Geçmişten günümüze, özellikle alternatif tıpta şifalı olarak kabul edilen tuz mağaraları ya da tuz odalarının birçok hastalığa iyi geldiği bilinir. Tuz odaları ya da mağaralarının faydaları Avrupa’da keşfedilerek dünyaya yayılmıştır. Özellikle üst solunum yolları rahatsızlıklarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Tuz mağaraları günümüzde daha modernize edilerek tuz odası şeklinde daha ulaşılabilir olmuştur.

Tuz odaları, duvarlarından zeminine kadar her yerin işlem görmemiş tuz ya da tuz kayalarıyla kaplıdır. Kullanılan tuzlar özel tuzlardır ve odalar buna göre ayarlanır. Tuz odaları her ne kadar oda olarak anılsa da bir mağara hissi yaratır. Herkes için uygun olan tuz odalarına girerken uygun kıyafetler tercih edilerek daha steril davranılmalıdır. Ayakkabı ve günlük kıyafetler tuz odası için uygun değildir.

Tuz odası yaptırmak isteyen kişiler bu alanda uzman ve tecrübeli firmalar ile çalışmalıdır. Şifa kaynağı olan tuz odalarını, tam bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından yapılırsa şifa kaynağından çok sorun kaynağı haline gelebilir. Bu yüzden kaliteli ve uzman ekibi ile Kılıçhan Havuz firması sizlere en iyi hizmeti sunarak memnuniyetinizi kazanmaya çalışıyor.

Tuz Odasının Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alternatif tıbbın sıklıkla kullandığı tuz terapisinin yapıldığı alan olan tuz odaları, pek çok sağlık sorununa iyi gelir. Sinir, stres ve yorgunluk başta olmak üzere günlük hayatta maruz kaldıkları bu tür yüklerden arınmak için fayda sağlar. Sinir, stres, öfke, gerginlik ve yorgunluğun neden olduğu birçok hastalık bulunmaktadır. Tuz odaları, bu hastalıkların tedavisinde de oldukça yardımcıdır. Tuz odaları bağışıklık güçlendirilmesinde yardımcı olur. Üst solum yollarına faydası en bilinen faydalarındandır. Tuz odalarının iyi geldiği rahatsızlıkları sıralayacak olursak şöyledir;

 • Akciğer rahatsızlıkları,
 • Koah,
 • Kronikleşen öksürük,
 • Astım,
 • Bronşit,
 • Soğuk algınlığı,
 • Sinüzit,
 • Cilt sorunları,
 • Sedef hastalığı,
 • Egzama,
 • Eklem ağrıları.

Tuz odaları, yukarıda yer verilen hastalıklar dışında daha pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Üst solunum yolları çok zarar gören; sanayi, maden, kimya ya da çok tozlu ortamlarda çalışan kişiler tuz odaları ile tedavi olabilir ve oluşabilecek hastalıkların önüne geçebilirler. Hava kirliliğinin çok olduğu yerlerde de insanlar her gün o havaya maruz kalarak rahatsızlanabiliyor. Rahatsızlanmalarının önüne geçmek için de tuz odaları tercih edilebilir.

Tuz odaları tam bir şifa kaynağı olsa da bazı hastalıklara sahip kişilerin bu odaları kullanmamaları gerekir. Bu hastalıklar şöyledir;

 • Böbrek rahatsızlığı olan,
 • Kanser olan,
 • Kalp yetmezliği olan,
 • Verem olan,
 • Yüksek tansiyonu olan.

Bu tür hastalıkları olan kişiler dikkat etmeli ve tuz odalarını tercih etmemelidir. Bu tür hastalıklar dışında tuz odalarının kullanımında sakınca yoktur. Tuz odaları herhangi bir yan etki yaratmasa da kişilerin tuz odası terapileri kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Kılıçhan Havuz Firması

Tuz Odası Nasıl yapılır?

Tuz odası yatırmak isteyen herkes, güvenilir bir firma ile istedikleri uygun yerlere yaptırabilir. Ev, ofis, poliklinik, spa merkezi, spor salonu ve daha birçok uygun alana tuz odalarını yaptırmak mümkündür. Tuz odası yapımı için ilk olarak uygun yer seçilir. Seçilen yerin gerekli koşulları sağlaması çok önemlidir. Tuz odası yapımını yapılacağı yer ayarlanması yapıldıktan sonra hazırlanan plan ve proje üzerine tuz kaplama işlemleri başlar.

Odanın her yanı özel olarak getirtilen tuzlarla kaplanır. Bu kaplama işleminde tuzu işlevsiz kılacak hiçbir malzeme kullanılamaz. Kullanılırsa tuz özelliğini kaybeder. Bu yüzden de tuz odası yapımında kullanılan her şeye çok dikkat edilmesi gerekir. Tuz tuğlaları özel Himalaya tuzu ile birbirine sabitlenerek oda hazırlanır. Tuz odalarında, “Halojeneratör” adı verilen tuz kristallerini mikroskobik düzeyde parçalayıp havaya salan bir cihaz kullanılır. Bu cihaz sayesinde tuzu soluyarak daha fazla faydalanılır. Tüm duvarlar, tavan ve zemin de dahil olmak üzere her yer tuzla kaplanır. Aydınlatmalar ve havalandırmalar uygun şekilde ayarlanır. En son dekorasyon işlemi yapılarak tuz odası yapımı tamamlanır ve müşteriye teslim edilir.

Tuz odası yapımı, özel işçilik ve bilgi isteyen bir projedir. Bu yüzden bu konuda tecrübeli, bilgili ve uzman bir firma ekibi tercih edilmelidir. Kılıçhan Havuz firması olarak, uzman ve deneyimli ekibimiz ile sizlere istediğiniz tuz odalarını, İstediğiniz ölçülerde ve modelde tuz odalarını kalite farkımızla en iyi şekilde yapıyoruz. İstediğiniz tuz odası ve daha fazlası için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tuz Odası Yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir