Sauna Yapımı

Sauna, ahşap dekorasyona sahip kuru, sıcak hava banyosudur. Saunaların nem oranı, bilinenin aksine daha düşüktür. İçerisinde rahat hareket edebilme imkanı sunan bu banyolar, farklı tasarımlarla inşa edilebilir. Sauna bir banyo çeşidi olmasına rağmen diğer banyolardan farklılık gösterir. Bu banyonun kullanım amaçlarının en başında, vücudun terleyerek toksinlerinden arınması yer alır. Saunalar, farklı kullanım alanlarına göre farklı tasarımlarda yapılabilmektedir. Kılıçhan Havuz firması olarak, müşterilerimize sauna yapımı için kişisel, aile ve karışık sauna modelleriyle çeşitli tasarım seçeneği sunuyoruz.

Sauna Yapımı

Sauna Nasıl Yapılır?

Sauna yapımı için ilk önce yapılacak alanın belirlenmesi gerekir. Saunanın yapılacağı alan, sauna yapımı için uygun olmalıdır. Uygun ölçü ve zemine sahip pek çok alanda projenin yapımı gerçekleşebilir. Saunanın yapılacağı modele göre tasarım, ölçüler ve malzemeler farklılık gösterir. Saunayı kullanacak kişi sayısı, projeyi belirleyen en temel unsurlardandır.

Ev içerisinde, kişisel merkezlerde, otellerde ya da özel işletmelerde, saunaları kullanacak kişi sayısına göre inşa yapılması mümkündür. En küçük boyutlu saunalar 1 m2 büyüklüğünde ve tek kişiliktir. Aile ya da daha kalabalık kişilerin girebileceği saunalar genelde en az 4 m2 büyüklüğünde tercih edilir. Daha çok oteller, kişisel merkezler ve özel işletmelerde saunaların en az 6 m2 büyüklüğünde olması tercih edilir. Saunaların iç yükseklikleri en az 2 metre olmalıdır. Saunalar için ideal yükseklikler 2.30, 2.40 ve 2.50 metredir. Elbette alanın uygunluğuna göre bu ölçüler değişebilir.

Saunanın dekorasyonda kullanılan ahşaplar birbirinden farklı ağaçlardan yapılmaktadır. Fakat hepsinin ortak noktası ısıya ve neme dayanıklı ağaç türlerinden olmalarıdır. Reçine sorunu oluşturmayan, fırınlanmış ham ahşaplar tercih edilmelidir. Banklar için de özel ağaçlar kullanılmalıdır.

Sauna yapım aşamaları şu şekilde gerçekleşir;

  • Sauna yapılacak uygun alan belirlenir,
  • Proje tasarımı alana ve müşterinin isteğine göre hazırlanır,
  • Sauna yapılacak alanın duvarları, tavanı ve zemini hazırlanır,
  • Sauna içerisinde ısı ve nem sirkülasyonunun sağlanması için folyolu cam yünü kullanılarak izolasyon yapılır,
  • Tüm hazırlık işlemleri ardından duvar, tavan ve zemin için özel ahşaplar kullanılarak proje yapımı devam eder,
  • Isıtıcı uygun yerini alır,
  • Isıya dayanıklı temperli cam kapı yerleştirilir,
  • Sauna içerisinde yer alacak alt ve üst banklar da yerlerine yerleştirilir,
  • Dekorasyon işlemleri tamamlanır,
  • Tüm kontroller yapıldıktan sonra proje müşteriye teslim edilir.
Sauna Yapımı

Sauna Temizliği ve Bakımı

Saunaların temizlik ve bakımları hijyen açısından oldukça önemlidir. Sauna zemini düzenli olarak haftada en az bir kere temizlenip su birikintileri bırakılmamalıdır. Sauna zemininde kalan su birikintileri temizlenmeyip öylece bırakıldıktan bir süre sonra, zemin koku yapmaya başlar. Küflenme ve rutubet durumunun oluşumu ile saunayı kullanmak hem rahatsız edici hem de sağlık açısından da zarar verici olacaktır. Ayrıca ahşap lambriler düzenli olarak, haftada en az bir kere detaylı bir şekilde mantar, bakteri, mikrop ve zararlı organizmaların oluşmasına karşı dezenfekte edilerek arındırılmalıdır. Sauna içerisinde kullanılan ahşapların da düzenli şekilde bakımlarının yaptırılması gerekir.

Kılıçhan Havuz firması olarak, istediğiniz boyutlardaki saunaları sizler için en iyi ve en kaliteli malzemelerle yapıyoruz. İster evinize ister işletmelerinize yaptırmak istediğiniz sauna modellerini, bizlerle iletişime geçerek güven ve kalite ile yaptırabilirsiniz. Alanında uzman ve deneyimli kadromuz ile en iyi projelerle sizleri her zaman memnun etmek en büyük hedeflerimizdendir. Sauna, Spa, havuz ve daha fazlası için sizler de profesyonel bir firmayla çalışmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sauna Yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir