Havuz Test Aletleri

Sıkılıkla kullanılan havuzların temizlikleri her zaman büyük önem taşır. Havuzların temizliği kadar bakımları da oldukça önemlidir. Havuz test aletleri, havuzlarınızın temizlik ve bakım aşamaları için büyük kolaylık sağlayan aletlerdir.

Havuzların kullanım süreleri boyunca su içerisinde klor ya da pH değerini ölçülmesi gerekir. Havuz suyunu gün içerisinde en az 3 kez ölçerek bunu sağlayabilirsiniz. Havuzunuz kendinize ait değil de toplu bir kullanıma sahip ise gün içerisinde ölçüm yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın da uygun gördüğü ölçümler, kişilerin sağlığı açısından oldukça büyük bir önem taşır. Kılıçhan Havuz sitemiz üzerinden havuzlarınızın bakım ve temizlik aşamalarında kullanabileceğiniz havuz test aletleri ürünlerimizi inceleyerek uygun ürünleri temin edebilirsiniz.

Havuz Test Aletleri

Havuz Suyunda Neleri Ölçmelisiniz?

  • Serbest Klor, Bağlı Klor ve PH değerini ölçmelisiniz. 
  •  Havuz suyu ölçümü için kullanılması tercih edilen sıvılı havuz suyu ölçüm aleti , tabletli havuz suyu ölçüm aleti ya da daha hassas ölçümler için dijital ölçüm aleti kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sıvılı havuz suyu ölçüm aleti (damlalıklı havuz suyu) kullanılması tavsiye edilmeyen bir ölçüm aletidir.  Eğer kullandığınız  havuz, kendinize ait ise ya da kullanıcılar birkaç kişi ise, klor ve pH ölçümü için idare eder. Havuzun klor ve pH durumunu, size yeteri kadar miktarda takip etmenizi tavsiye ederiz. 

Havuz Test Aletleri

Havuz Suyunun Kalitesini Arttıran Faktörler Nelerdir?

Havuz suyunu, kaliteli ve sağlıklı bir hale getirmek için izlememiz gereken adımlar bulunur.

  • Su Dengesi

Güneş ışığı, rüzgar, yağmur, yağ, kir, kozmetik ürünleri, diğer vücut atıkları ve ona eklenen kimyasallar zaman içerisinde su dengesini bozar. Kimyasal parametrelerin birbiriyle olan ilişkisini direkt olarak etkiler.

 Dengeli su sadece yüzen bireyleri rahat ettirmek ile kalmaz iken , aynı zamanda havuz yüzeyini , sıhhi tesisatı ve diğer tüm ilgili ekipmanı aşındırma ya da birikme ve lekelerden kaynaklanan zararlardan korur.

Su Dengesini Etkileyen Faktörler

  • Toplam Alkalinite (TA)

 Sodyum, kalsiyum, magnezyum , potasyum karbonatlar ve hidroksitler yani tüm alkali minerallerin toplamıdır.Tamponlama yoluyla pH’ı direkt olarak etkiler. TA ne kadar büyükse, pH o kadar kararlıdır. 

 Yüksek TA’nın korunması, suyun aşırı dengelenmesine, yüksek asit talepleri ve bikarbonat tortusu oluşumuna neden olur. Suyu bulanıklaştıran beyaz karbonat parçacıklarının oluşmasına neden olabilir. TA’yı azaltmak oldukça zordur.

  • Kalsiyum Sertliği (CH) 

Suyun kalsiyum içeriğini temsil eder. Düşük pH ve düşük TA ile birlikte düşük CH, suyun aşındırıcılığını önemli ölçüde artırır. Su agresif hale geldikçe, kalsiyum karbonatın çözünürlüğü de artar. Marsit havuz yüzeylerinin hızla bozulacağı anlamına gelir.

  • Toplam Çözünmüş Katılar (TDS)

Suda çözünmüş tüm katıların toplamıdır. Bir yüzme havuzundaki tüm suyun buharlaşmasına izin verilseydi, TDS havuzun dibinde kalan şey olurdu. 

Havuz Test Aletleri

Çözünmüş malzemenin bir kısmı sertlik, alkalilik, siyanürik asit, klorürler ve alg öldürücüleri içerir. TDS ayrıca terleme, idrar ve diğerleri gibi yüzücü atıklarını da içerir. 
Kılıçhan Havuz firması olarak birbirinden kaliteli ve sağlıklı ürünleri havuzlarınızı test etmeniz için sizlere sunuyoruz.  Kılıçhan Havuz internet sitemiz üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir