Havuz Derinliği Yönetmeliği

Havuz Derinliği 

Havuz derinliği yönetmeliği havuzu kullanacak kişinin tercihine göre değişkenlik göstermektedir. Kılıçhan Havuz firmamızın yaptığı havuz modellerinde havuz derinliği kişinin istek ve taleplerine göre değişmektedir.

Havuz içinde derinlik değişkenlik göstermektedir. Kılıçhan Havuz tarafından yapılacak havuz modeli atlama platformu olacak şekilde kullanılacaksa derinlik 2 metreden az olmamalıdır. Kılıçhan Havuz firmamız tarafından tasarlanacak havuz modeli site havuzu olacak şekilde tercih edilecek ise ve derinliği 1.5 metre fazla ise cankurtaran bulundurma zorunluluğu vardır.

Havuz Derinliği Yönetmeliği

Havuzlarda derinlikten dolayı yaşanabilecek olan olası tehlikeleri önlemek amacı ile bulunduran cankurtaranlar deneyimli ve tecrübeli olmalıdır. Sizin ve havuza giren kişilerin sağlığını ve canını düşünen havuz derinliği yönetmeliği yasalara uygun bir şekilde hizmet vermektedir. 

Havuz Tiplerine Göre Havuz Derinliği Yönetmeliği

Havuz tiplerine göre değişkenlik gösteren havuz derinliği yönetmeliği her farklı tipe özel yönetmelik kuralları gerektirmektedir. 

 • Atlama Havuz Derinliği

Atlama havuzlarının derinliği en az 3,40 metre olmalıdır. Yüzme suyu atlama, dalma, senkron yüzme etkinliklerinde kullanılır.

 • Dalga Havuzları Derinliği

Eğlenme ve çalışma yapmak için özel dizayn edilmiştir. 0 ve 1.60 metre derinlikler arasında su elde edilme şartları standartlarla belirtilmiş havuzlardır. Hiçbir zaman depo ve diğer hacimdeki serbest klor miktarı havuz suyundaki değerin altına inmemelidir.

 • Yüzme Bilmeyen Kişiler İçin Sığ Havuz Derinliği 

Derinliği 0.6 metre ve 1.35 metre arasında olmalıdır.

Havuz Derinliği Yönetmeliği
 • Su Atraksiyonu Olan Havuzlar İçin Derinlik 

Çeşitli su oyunları ve kayma elemanları ile donatılmıştır ve derinliği 1.10 metreyi aşmayan havuz tipleridir. Su hava hareketleri ile havuzlar içerisinde eğlence yaratmayı amaçlayan, hijyen ve filtrasyon şartları ile dizayn kriterleri standartlarda belirtilmiş bulunan her türlü havuzlar çeşitleridir.

 • Su Kaydırağı Havuzları Derinliği

Su kaydırağı için olan havuzların derinliği 1.0 m ve en az su alanı 4.0×6.0 m olmalıdır. Su kaydırakları iÇin sadece havuz suyu veya temiz su kullanılmalıdır.

 • Çocuk Havuzları Derinliği

Henüz yüzme bilmeyen, 0- ile 5 yaş arası çocukların ebeveynleri ile birlikte girebildikleri, derinliği özel kurallarla belirlenen genellikle 30 cm ve 50 cm arası olmaktadır. Oteller için bu derinlik 35 cm olarak belirlenmiş havuzlardır. Bu havuzların derinliği en çok 0.5 metre olmalıdır ve müstakil su hazırlık tesisine sahip olmalıdırlar.

 • Ayak Yıkama Havuzları Derinliği 

Derinliği 0.10 metre  ile 0.15 metre  arasında olmalıdır. Havuza girecek kişilerin güzergahında olacak şekilde planlanmalıdır. Boşaltılır olmalıdır. Bir taşma kanalına ihtiyaç yoktur.

Kılıçhan Havuz
 • Küçük Havuz Derinliği

Küçük havuzların alanları en çok 96 metre kare olmalıdır. Az kullanıcı yüküne göre tesis edilirler. Kullanıcı yüküne bağlı olarak su hazırlama tesisi kapasitesi artar. Su hazırlık tesisinin kapasitesine bağlı olarak saatteki kullanıcı sayısı sınırlandırılabilir.

 • Terapi Havuzları Derinliği 

Yüksek enfeksiyon tehdidi altındaki yüzücüleri içindir. Su derinliği en çok 1.35 metre olmalıdır. Su sıcaklığı yaklaşık 35 °C olmalıdır.

 • Hareket Havuzları Derinliği 

Özel hijyen şartları gözeterek hazırlanmış havuzlardır. Jimnastik havuzlarında su derinliği en fazla 1.35 metre olmalıdır ve bu havuzlar ozon kademeli su hazırlık tesisine sahip olmalıdır.

 •  Şok Havuzları Derinliği

Vücut ısısının ani soğutulması taleplerine göre ve çoğunlukla bir sauna sistemiyle beraber kullandırılan küçük yapılı havuz modelleridir. Derinlikleri 1.10 metre  ile 1.35 metre arasında  olmalıdır. 

Kılıçhan Havuz firmamızın uzun yıllardır profesyonel şekilde yürüttüğü havuz yapımı projeleri kurallar ve yasalar eşliğinde ilerlemektedir. Müşterileri ve kullanıcıları mağdur etmeden hizmet veren Kılıçhan Havuz firmamız başarılı ve kaliteli çalışmalara imza atmaktadır. Havuz derinliği yönetmeliği ve havuz izin belgesi ile çalışan uzman ekibimizden hizmet almak için Kılıçhan Havuz firmamız internet sitesi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir