Tuz Odası Yapımı

Detaylı Bilgi Al

Tuz Odası Yapımı

Yapıma konu olan mekanın duvarları, tavanı ve tabanının işlem görmemiş kaya tuzları ile kaplanarak yapılan tuz odalarına, özellikle sağlık turizmi açısından turistik bölgelerde rastlanıyor. Tuz odası yapımı bu anlamda profesyonel uzmanlar tarafından yapılması gereken önemli bir aşamadır.

Başlangıç Yap

Uzman Hekimlerin Tavsiyesi Tuz Odaları

Uzman hekimlerin koah, astım ve egzama gibi solunum yolları hastalıkları için özellikle tavsiye ettiği tuz odaları ülkemizde de bulunmaktadır. Dünyanın sayılı oksijen oranına sahip Kaz Dağları bölgesinde turizme yönelik olarak otellerde çok sık rastlanır. Bu anlamda rahatsızlığı bulunan kişilerin şifa bulmak için sürekli yaşamını sürdürdükleri evlerinde de tuz odası yaptırma hizmeti almaktadır.

Kimyasal ürünlere bağlı olmadan oluşturulan tuz odalarının yapımı gerekli özen gösterilmesini ister. Yapımında kullanılan malzemeler ve işlenmemiş kaya tuzu da önem arz etmektedir. Kişinin talebine göre dekoratif ve şık tuz odası yine talebe göre mağaralar şeklinde de yapılabiliyor. Ticari olarak müşteri çekmek amaçlı farklı tasarımlarda işletmenin tercihine göre dizayn edilirken,  en modern haliyle tasarımlarının yapılmasında verilen emek ve deneyimlerde önemli bir etkendir.

Tuz Odalarının Çalışma Mantığı

Söz konusu sağlık olunca farklı kürler ile karşımıza çıkan bu tuz odalarının çalışması da mekanın dış ortamdan ilişiğinin kesilmesi, jeneratörler sayesinde odaya mikro tuz yapılarının püskürtülmesi ile devam eder.  Tuz madenlerinde çalışanların solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanmadığının tesadüfen keşfedilmesi ile gündeme gelen tuz’un sağlık açısından faydaları yapılan araştırmalar neticesinde gün yüzüne çıkmıştır. Tuz odalarının yapılma nedeni de sağlığını düşünenler içindir.

Tuz Odalarının Faydaları

Günümüzde evlere de yapılmaya başlanılan tuz odaları faydalarının zaman içerisinde daha çok faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Solunum yollarında koah ve astım gibi rahatsızlıkların yanında negatif iyonlar ile çocukların gelişim sürecini de yakından etkilediği ortaya çıkmıştır. Özellikle çocuklarda konsantrasyon ve odaklanma sorunu yaşayanlar için fırsat sağlayan tuz aynı zamanda vücuda da dinçlik vermektedir.

Bağışık sistemini de güçlendiren tuz aynı zamanda yaraların da iyileştirme sürecini hızlandırır ve ruhsal fiziksel rahatsızlıklar gibi günümüzün en çok rahatsızlığı olarak görülen stres, uygu problemlerini giderici etkileri de bulunmaktadır.

Tuz Odalarının İnsan Üzerindeki Etkisi

Kaya tuzu ile yapılan odalarda yayılan eksi iyonlar sayesinde havanın temizlendiği görülmektedir. Bu temizlenen hava ile birlikte oluşan tv, radyo ve telefon yayınları gibi radyasyonların tuzlarca emilmesi insanı sağlık açısından pozitif yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalar içerisinde tuz odalarında bolca bulunan negatif iyonların yüzde 300’e kadar artırdığı bu sayede havadaki bakterilerinde azaldığını göstermiştir. Bu sebeple tüm dünyada kabul gören tuz odası yapımı giderek artan bir grafik göstermektedir.

Tuzun insan sağlığına vermiş olduğu yararların her geçen gün artarak kendisini göstermesi ülkemizde de belli başlı bölgelerde tuz mağaraları ve odaları açılmalarına neden olmuştur. Gerçek tuz mağaraları bulunmasının yanında herkesin ulaşım sağlayabileceği tuz odası yapımı da deneyimli firmalarca yapılmaktadır.

Nasıl Çözüm Sunuyoruz?