Türk Hamamı Yapımı

Detaylı Bilgi Al

Türk Hamamı Yapımı

Osmanlı döneminden beridir hayatımızda var olan Türk hamamı, kültürel ve tarihi dokuyu en güzel şekilde simgeler. Çağımızda Türk hamamına pek çok yerde rastlanılmakta, temizlenme ve keyifli zaman geçirme yeri olarak görülmektedir. Türk hamamı sosyal tesislerin yanı sıra tercihe göre ev tipi olarak da hazırlanabilir. Türk hamamı yapımında en kritik süreçlerden biri doğru malzeme kullanımına başvurulması olacaktır. Kaliteli malzemeler seçilmeli ve insan sağlığına olumsuzluk yaratacak bir durum oluşturulmamalıdır.

Türk hamamı yapımı sırasında göz önünde bulundurulacak bir diğer önemli faktörlerden biri ise havalandırma ve ısıtma sistemleridir. Havalandırma ve ısıtma sistemlerinin insan sağlığını olumsuz şekilde etkileyecek şekilde olmamasına dikkat edilmelidir. Tüm bunların yanı sıra Türk hamamı ile ilgili olarak bir diğer önemli özelliklerden biri ise hamamın hijyenidir.

Başlangıç Yap

Detaylı bilgi

Türk Hamamı Yapımında Neler Olmalıdır?

Türk hamamı yapımında neler olmalıdır konusu ayrı bir parantez açacağımız konuların başında yer alıyor. İyi bir Türk hamamı yapmak istiyorsanız o zaman olması gerekecek unsurların şu şekilde olacağını söyleyebiliriz;

  • Türk hamamında kullanılacak olan mermerlerin gözeneksiz olmasına dikkat edilmelidir
  • Kullanılacak olan derzin az seviyede olması gerekir
  • Hamamın yapısının sert olması en önemli kriterlerden biridir
  • Musluk bölümü yüksek ve rahatsız edecek bir noktada olmaması gerekir
  • Göbek taşı, diğer kısımlara oranla daha çok ısıtıyor olması gerekir
  • Havalandırma sistemlerinin uyumlu olması önemli

Tüm bu faktörler göz önünde tutulduğu zaman ise ortaya harika bir Türk hamamı çıkartabilmeniz mümkün olacaktır. Üstelik hamamı kullanırken daha sonrasında istemeyeceğiniz olumsuzlukları yaşamamış olacaksınız.

Türk Hamamı Yapımında Isıtma Sistemleri

Türk hamamı yapımında ısıtma sistemi, iki çeşit şekilde yapılabiliyor. Isıtma sistemleri tercihe göre elektrikli su ya da sıcak suyla oluyor. Sosyal tesis ya da otellerde mevcut olan hamamların maliyetinin az olması amacıyla ısıtma sistemleri sıcak su aracılığıyla yapılıyor. Eğer ki maliyeti daha düşük seviyede tutmayı istiyorsanız o zaman sıcak su ile ısıtma daha mantıklı çözüm yollarından biri olacaktır. Sıcak suyun sağlayamadığı yerler varsa o zaman elektrikli su desteğiyle ısıtma sağlanabilir. Hamamda tercih edilecek olan elektrikli ısıtma sistemlerinin bireysel kullanım açısından ideal olduğunu belirtebiliriz.

Türk Hamam Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Türk hamamını yapmak içinde gerekli malzemelerin temin edilmesi önemlidir. Hamam yapımında olmazsa olmaz diyebileceğimiz malzemeleri sıralayabiliriz;

Mermer Kullanılmalı

Hamamın sorunsuz şekilde inşa edilebilmesi için gözeneksiz mermer seçimi yapılmalıdır. Hamamın zemin yapısının ise sert olmasına dikkat edilmelidir. Bu yüzden dolayıdır ki bunları sağlayacak malzemelerin seçilmesine özen gösterilmelidir. Derz arası açıklık az şekilde ayarlanması gerekir.

Musluk ve Kurna

Musluk ve kurnada hamamlarda olmazsa olmazlardan olurken, yüksekliğin ideal boyutta ayarlanması gerekir. Özellikle hamamı kullanacak olan kişileri rahatsız etmeyecek yükseklik hangisi olduğu tespit edilmelidir.

Havalandırma Sistemi

Hamamın sorunsuzca kullanılması için havalandırma sistemi olması gerekir. Buhar oluşması ve ısı kaybının yaşanmaması adına havalandırma sistemine yer verilmelidir.

Nasıl Çözüm Sunuyoruz?