Aqua Park Yapımı

Detaylı Bilgi Al

Havuz Nasıl Olmalı?

Havuz, yüzme eyleminin güvenli yapılabilmesi için uygun standartlarda olmalıdır. Havuzların, pek çok çeşitleri olurken, amacına göre havuzun doğru malzemelerle hazırlanıp kullanılması gerekir. Havuz için öncellikli olarak uygun malzeme seçiminin yanı sıra ölçülerinde tespit edilmesi gerekir. Havuz yapımı denildiği zaman uygulanacak ilk adımlardan biri ise iskeleti oluşturmaya çalışmaktır. 

Havuzun iç dizaynı sorunsuz şekilde yapıldıktan sonra bir sonraki süreç, iç cephelerine izolasyon yerleştirilmesinin yapılması olacaktır. İzolasyon süreci de tamamlandıktan sonra havuzun iç cephesine mekanik sistemler yapılarak havuz kaplama malzemeleriyle son hazırlık aşamasına geçiş yapılır. Havuzun yapım aşamasının mutlaka işin ehli olan uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. 

Başlangıç Yap

Detaylı bilgi

Havuzların daha uzun süreli ve aynı zamanda güvenli bir şekilde kullanılması önemlidir. Bu yüzden dolayıdır ki havuz yapımında hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Eğer ki birtakım kurallara dikkat edilirse havuz kullanımında sıkıntılar yaşanmamış olacaktır. Basit havuz yapımı için dikkat edilecek unsurları şu şekilde ele alabiliriz;

 • Havuz yapım aşaması komple tamamlanmadan kesinlikle içerisine su doldurulmamalıdır
 • Havuz yapımında kullanılacak malzemelerin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Aksi taktirde havuzda zamanla tadilat problemleri ortaya çıkabilir
 • Havuz mekanik tesisat bölümünde su ile temasın olmamasına dikkat edilmelidir
 • İklim koşulları göz önünde tutularak malzeme seçimi yapılmalıdır
 • Havuzun inşa edilecek olan yerin güne ışınlarını alabiliyor olmasına dikkat etmelisiniz

Bahsetmiş olduğumuz tüm bu hususları dikkatlice yerine getirdiğiniz taktirde havuz yapımının tamamlanmasından sonra ileride sıkıntılar yaşamamış olursunuz.

 

Havuz Yapımında Malzeme Seçimi Nasıl Olmalı?

Uzun ömürlü bir havuzların olması için malzeme seçimi son derece önemlidir. Modern, çağdaş ve kullanışlı havuzlarınızı inşa etmek istiyorsanız malzeme hazırlığını dikkatlice yapmanız gerekiyor. Havuzların kullanım durumlarına göre farklı türden malzemeler gerekebilir. Çünkü havuzlarda kendi içerisinde sınıfa ayrılırken tatlı, süs, tuzlu gibi pek çok farklı çeşitlerde hazırlanabiliyor.

Havuzların uzun vadede beklenen performansı sergileyebilmesi içinde mutlaka havuz yapımındaki seçeceğiniz malzemelere dikkat etmelisiniz. Havuz yapımında hangi malzemeler seçilmelidir konusuna geldiğimizde;

 • Havuz tesisat malzemeleri
 • Kimyasal ürünler
 • Yüzey etüt ve hazırlık işlemlerin yapılması
 • Seramik yapıştırıcı ve derz dolgu uygulamaları

Dikkatlice yerine getirilmesi gerekir. Böylece havuzların daha kaliteli ve sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlamaya başlamış olursunuz.

 

Havuz Yapımında En Önemli Faktörler Nelerdir?

Yüzme havuzu ve diğer havuz çeşitlerinin yapım aşamasında sorun yaşanmaması adına dikkatli olunmalıdır. Havuz yapımında olmazsa olmaz diyebileceğimiz unsurlar şunlardır;

 • Havuzdaki betonarme çatlaklıkların olmaması gerekir. Çatlakların iyileştirilmesine dikkat edilmelidir
 • Havuz içi izolasyonun sağlanması gerekir
 • Havuz cam mozaik kaplama işlemlerinin yapılması
 • Havuz mekanik tesisatların yerine getirilmesi

Havuz Yapımı Maliyeti Ne Kadar Olur?

Havuz yapımı maliyeti bir diğer önemli konuların başında yer alır. İşin uzmanından alınması gereken bir çalışma olduğundan dolayı işin içerisine her şeyi hesaba katmanız gerekiyor. Havuz yapımının maliyetinin ne kadar olacağını belirleyen etkenler malzeme kalitesi, kalifiye işçilik ve tecrübe olacaktır.

Süs Havuzu Maliyeti

Süs havuzunun maliyeti ne kadar olur diye inceleme yaptığımız zaman yaklaşık olarak 250.000-500.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Yüzme Havuzu Maliyeti

Yüzme havuzunun genişliğine bağlı olarak fiyatlarında artış durumu yaşanır. Fakat bir yüzme havuzu 50 bin TL’den başlayarak daha yüksek rakamlara çıkabiliyor.

 

 

 

 

Nasıl Çözüm Sunuyoruz?