Sauna Yapımı

Detaylı Bilgi Al

Sauna Yapımı

Sauna, içinde sıcak ve kuru havanın hâkim olduğu keyifli bir ortam banyosudur. Sauna modelleri farklı çeşitlerde hazırlanabilirken, modele uygun şekilde malzeme seçimine başvurulması gerekir.

Karışık, kişiye özel, aile saunası gibi birçok farklı tasarımlara uygun şekilde saunaların hazırlanması mümkündür. Sauna yapımı, normal banyolara birebir benzemez. Aralarında bazı farklılıklar mevcut olduğundan dolayı dikkat edilmesi gereken noktaları bilmelisiniz. Saunaların özellikle sıcaklık ayarına mutlaka dikkat edilmeli ve istenen seviyede olmalıdır.

Başlangıç Yap

Sauna Yapımı Nasıl Yapılabilir?

Sauna yapımına geçmeden önce ilk olarak nereye yapılacak olduğuyla ilgili bir kararın verilmesi gerekir. Özellikle seçilecek yerle ilgili olarak betonarme, düz ya da alt zeminin olduğu yerlerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda mekânın temiz ve hava alabilecek şekilde ayarlanması gerekir.

Saunanın yapılacak olan yerinde ise pis ve aynı zamanda da temiz su girişlerinin olmasına dikkat edilmelidir. Sauna yapılacak olan yerin kesinlikle rutubet almaması gerekir. Bu nedendir ki sauna için mutlaka en doğru yer seçilmelidir.

Sauna Yapımında Dikkat Edilecek Unsurlar

Sauna yapımında dikkat edilecek unsurlar nelerdir bilmelisiniz. Çünkü saunayı uzun ömürlü ve hatasız şekilde kullanabilmeniz içinde bu konunun ayrı öneme sahip olduğunu belirtebiliriz. Sauna yapımında hangi noktalara dikkat edilmelidir sorusunun cevaplarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Isı yalıtımı olmalıdır
  • Sauna ölçü ve renklerine dikkat edilmeli
  • Kullanılan malzemenin sağlığa olumsuz bir yan etkisi olmamalı
  • Zemini oluşturacak malzemenin kalitesi

Sauna Yapımı Ölçüleri ve Gerekli Diğer Unsurları

Sauna yapımı ölçüleri en önemli konuların başında yer alıyor. Saunanın nasıl ölçülerde hazırlanacak olduğu hedef kitleye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer ki 1 kişilik şeklinde bir sauna olacaksa o zaman 1 metrekare büyüklüğünde olması yeterlidir. Aile içi sauna yapımına başvurulacaksa o zaman 4 metrekare büyüklüğünde hazırlanması daha doğru olacaktır.

Ev saunası için yüksekliğin ne kadar ölçülerde olması gerektiğine baktığımızda ise 2,30 metre yeterli olacaktır. Sosyal saunaların ölçüleri ise 6 metrekare şeklinde hazırlanır. Yükseklik için ise 2,5 metre diyebiliriz. Hitap edeceği kitlenin daha geniş olması durumunda ise o zaman yükseklik 30 metreye kadar çıkartılabilir.

Saunanın Isı ve Ses İzolasyonun Sağlanması

Saunanın ısı ve ses izolasyonun etkin bir şekilde yapılması gerekir. Dışarıdan ses ve aynı zamanda da ısı kaybının yaşanmaması adına 5 cm kalınlığında yeterli olacak folyolu cam yönü tercih edilmelidir. Uygulayacağınız folyolu cam yönüyle, ısı ve ses yalıtım ihtiyaçlarının maksimum seviyede karşılanmasını sağlamaya başlamış olursunuz.

Saunanın Kapı ve Pencere Kurulumu

Saunanın kapı ve pencereleri de saunayla birebir uyumlu şekilde hazırlanmalıdır. Kapı ve pencere bölümlerinde cam kullanımı olmalıdır. Kullanılacak camlarında temperli ve securit olmasına dikkat edilmelidir. Böylece ısı ve neme karşı oldukça dayanıklı olmasını sağlamış olursunuz. Sauna kapı ve pencereleri mıknatıslı şekilde ayarlanmalıdır. Kapı kol bölümünün ise ahşap şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir.

Nasıl Çözüm Sunuyoruz?