Havuz Kış Bakımı: Soğuk Mevsimde Havuzunuzu Nasıl Korursunuz?

Havuz kış bakımı; havuz kullanan kişilerin yaptırması gereken bakımlardan birisi olarak tercih edilmektedir. Kılıçhan Havuz firmamızın sizlere sunduğu havuz bakımı, havuz kış bakımı ve havuz temizliği hizmetleri müşterilerimize profesyonel olarak sunulmaktadır. 

Havuz Kış Bakımı

Kışın kullanıma kapanan açık yüzme havuzlarının bakımı, sürekli ve eksiksiz olarak yapılmaya devam edilmelidir. Bu şekilde yaz mevsimine gelindiğinde sezon açılış harcamalarınız daha az olacaktır. Az masraflı bir bakımla ve zahmetsizce havuzunuzu kullanıma açabileceksiniz. Keyif aldığımız ve rahatladığımız havuzumuzun yaz bittiğinde, kış süresince doğru korunmasını sağlamak için fiziksel ve kimyasal bakımlarını ihmal etmemeliyiz.

Kılıçhan Havuz

Sezon bitiminde açık yüzme havuzlarının boşaltılmaması gerekir. Boşaltılmayan havuzun iç yüzeyi ve yapısı içindeki su sayesinde daha iyi korunur. Hava şartlarından ve birçok etkenden dolayı yabancı, sert cisimler boş havuza zarar verebilir. Bu gibi durumlarda havuz kaplaması zarar görebilir. Diğer bir sebep boş bırakılan havuzların üzerindeki su basıncının kaldırılması ile birlikte yer hareketlerinden etkilenerek çatlaması ve su kayıplarına maruz kalmasını önlemektir.

Havuz Kış Bakımı İşlemleri

Havuz yüzeyleri fırça ile temizlenmeli ve dip süpürgesi yapılarak kanal içleri temizlenmelidir. Havuz pompaları ön filtre sepetleri temizlenmeli ve havuz filtreleri ters yıkama yapılmalıdır.

  • Havuz suyu parametreleri ölçülmelidir. pH seviyesi 7’ye ayarlanmalı ve klor şoklaması yapılmalıdır.
  • Kullanılacak kışlık bakım ürünü üzerindeki kullanım talimatları doğrultusunda havuz suyuna manuel ya da otomatik olarak ilave edilmeli ve bu işlem ayda bir kez tekrarlanmalıdır.
  • Havuz kış bakım kimyasallarını kullandıktan sonra tüm sisteme homojen bir dağılma yapılabilmesi için havuz pompası bir süre daha çalıştırılmalıdır.
  • Pompa kapatılarak sürekli klorlama sağlamak amacıyla yüzer dispanserlere tablet klorlar konulmalı ve havuza bırakılmalıdır.
  • Taşmalı havuz sisteminde taşma kanal ızgaraları ve merdivenler sökülerek uygun bir yerde muhafaza edilmelidir.
Havuz Kış Bakımı
  • Donma tehlikesi olan bölgelerde, havuz besi, dip emiş, vakum vanaları ile taşmalı sistemde denge deposu vanaları kapatılır.
  • Havuz ana vanasından sonraki tüm sistem rakorları gevşetilerek makine dairesindeki sistemde su kalmaması sağlanır.
  • Makine dairesinde varsa klorinatör boşaltılarak içinde tablet klor kalmaması sağlanır.
  • Havuz brandası örtülür. Donma tehlikesi olmayan bölgelerde havuzun ayda bir 2-3 saat kadar sirkülasyon yaptırılması tavsiye edilir.

Tüm bu havuz kış bakımı işlemlerinin ardından yüzme havuzumuz kış aylarına hazırdır.

Neden Kılıçhan Havuz Firmamızı Tercih Etmelisiniz?

Kılıçhan Havuz firmamız yılların kazandırdığı tecrübe ve deneyimleri uzman ekipleri ile birlikte Türkiye’nin her noktasına profesyonel olarak aktarmaktadır. 

Her zaman müşteri istek ve taleplerini gözeterek çalışmalarını devam ettiren ekiplerimiz daima güler yüzlü ve güvenilir bir şekilde hizmet vermektedir.  Havuz kış bakımı ve havuz konusunda detaylı bilgi almak için Kılıçhan Havuz uzman ekiplerimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir