Havuz çeşitleri ve özellikleri doğrultusunda havuz çeşitleri yerüstü ve yeraltı şeklinde sınıflara ayrılmaktadır. Özellik bakımdansa beton ve prefabrik şeklinde havuzlar vardır. Yeraltı havuzları en yaygın şekilde bilinen havuz çeşitleridir. Bunun yanı sıra yerüstü havuzları ise yeraltı havuzlarına kıyasla daha az bilinmektedir. Havuz çeşitleri kullanım amacına göre adlandırılmıştır. Dolayısıyla havuz yapımı öncesi karar aşamasında havuzun kullanım amacı tespit edilmelidir.

Havuz Çeşitleri ve Özellikleri İle İlgili Ayrıntılar

  • Yerüstü Havuz

Yerüstü havuz yeraltı havuza kıyasla daha uygun maliyetlidir. Bu nedenle bütçe açısından çoğu insan için daha elverişli bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yer yerüstü havuzları taşınma ya da konum değiştirme gibi durumlarda taşınabilmektedir. Yani kullanım esnekliğine sahiptir.

Yerüstü havuzlar ayrıca kayalık araziler de dâhil olmak üzere pek çok alanda kurulum noktasında rahatlık sunmaktadır. Bu havuz çeşitleri ve özellikleri sayesinde havuza sonraki süreçlerde güverte de eklenebilmektedir. Böylelikle yeraltı havuzlardan daha az bir maliyet ile standart havuz görünümü etkin bir şekilde sağlanabilmektedir.

  • Yeraltı Havuz

Yeraltı havuz toprağın altına yerleştirilmektedir. Bu nedenle yer üstünden gözükmemektedir. Bu havuzların su depolama kapasitesi yerüstü havuzlara kıyasla daha fazladır. Yeraltı havuzlar daha az yer kaplamakta ve daha estetik bir görünüm sunmaktadır. Yani peyzaj düzenlemesi için daha iyi bir seçenektedir.

Yeraltı havuzlar havuz suyu sıcaklığını yerüstü havuzlara kıyasla daha sabit tutma özelliğine sahiptir. Çünkü bu havuzlar toprağın altın yer almaktadır. Yani havuz dış etkenlerden daha az etkilenmektedir. Yeraltı havuzun kurulumu daha zorlayıcıdır. Bu nedenle maliyeti de yerüstü havuza kıyasla daha yüksektir.

Ne Tür Havuz Seçmelisiniz?

Havuz seçim aşamasında havuzun şekline ve boyutuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu noktada önemli olan husus havuzun kullanım amacıdır. Bu doğrultuda dikkat etmeniz gereken ayrıntılar şu şekildedir:

  • Havuzda spor yapmayı düşünüyor musunuz?
  • Havuzu hangi sıklıkla kullanacaksınız?
  • Havuz etrafında ne kadar boşluk alan bırakılması gerekiyor?
  • Ev ile havuzun arasında engel bulunuyor mu?
  • Gelecek senelerde aileniz büyüyecek mi?
  • Hangi sıklıkla misafiriniz olacak ve havuzu kullanacaklar?
  • Havuzda parti verme düşünceniz var mı?
  • Havuzda hangi mevsim aralığında yüzmeyi düşünüyorsunuz?

Yukarıda yer alan sorular havuz seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli sorular arasında yer almaktadır. Bu sorulara uygun cevaplar verilip ne tür bir yüzme havuzuna sahip olunması gerektiği daha kolay bir şekilde tespit edilebilir. Havuz çeşitleri ve özellikleri noktasında dikkatli olmak, verimli sonuçların elde edilmesi noktasında oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir