Havuz Bakımı ve Temizliği

Havuz bakımı ve temizliği sağlıklı ve verimli havuz kullanımı için önemlidir. Su yüzeyinde oluşan kirler filtre edilerek havuzdan uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca çevresel faktörlerden kaynaklı olarak insan vücudundan gelen veya dışarıdan bulaşan birçok mikroorganizma insan sağlığına karşı tehdit oluşturmaktadır. Ayrıca havuz suyundaki kalsiyum ve magnezyum iyonları zamanla kireçlenmeye ve daha sonra alg oluşumuna neden olur. Bu, patojenik mikroorganizmaların büyümesine neden olur. Yüzme havuzlarının bakımı yosun ve kireçlenmeyi önlemek için günlük, haftalık ve aylık olarak düzenli olarak yapılmalıdır.

Klor, bromin ve diğer kimyasallar suyunuzu temiz tutar. Bir dereceye kadar da, havuzun duvarlarını, tabanını ve çevresini de temiz tutmaya yardımcı olur. Ancak bu kimyasallar yaprakların ve böceklerin sudan uzaklaştırmayacak, havuzun duvarlarını ve zeminini de sonsuza dek temiz tutamayacaktır. Havuzunuzu temiz tutmak için klor veya başka kimyasalların kullanılmasına ek olarak, düzenli ve kapsamlı temizlik de kesinlikle gereklidir.

Yüzme havuzu sahibi iseniz yıllık ve altı aylık bakımları kesinlikle atlamamalısınız. Havuz temizleyicilerini her zaman el altında bulundurmalısınız. Öncelikle uzman ekibimizle irtibata geçip havuz temizleyicilerini nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Kimyasalların oranları ve miktarları konusunda Kılıçhan Havuz İnşaat uzman ekibimiz 7/24 sizlere destek sağlayacaktır.

Havuz Bakımı ile Alakalı Neler Yapılabilir?

Havuzların kirlenme sebepleri başlıca şunlardır:

 • Çevresel etkilerle taşınan toprak, toz, kir, kıl, tüy, yosun tohumları ve mikroorganizmalar,
 •  Havuza giren insanlardan taşınan ter, kepek, deri, mukus, salya, idrar gibi beden kirleri, 
 • Kozmetikler, güneş yağları, sabun ve şampuan artıkları gibi kimyasallar.

Havuz Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yüzme havuzlarında uyulması gereken en önemli standartlar;

 • Havuzun hijyenik olması,
 • İnsan sağlığını tehdit edici unsurlardan arındırılmış olmasıdır.

Bunu sağlayacak en önemli koşulun suyun kalitesi olduğunu savunan Kılıçhan Havuz İnşaat, içilebilir kalitedeki suda yüzme imkanı sağlamak için dünyanın en gelişmiş sistem alternatiflerini tercihinize sunuyor.

Genelde kış ayları geldiğinde havuzların suları boşaltılır. Ama su boşaltıldığında çevreden gelebilecek yaprak ve ağaç kalıntılarının havuz zemininde ve döşemelerinde bırakabileceği leke ve hasarlar olacağından bu yanlış bir uygulamadır.

Havuz Yapımı Fiyatları
Havuz Yapımı Fiyatları

Havuz Temizliği Ne Kadar Sürer?

Havuz bakımı ve temizliğinin süresi havuzun büyüklüğüne göre değişmekle birlikte fiziksel ve kimyasal temizlik olarak ikiye ayrılmaktadır. Kimyasal temizlik sırasında havuzda aynı gün kullanılan kimyasallar 4 saat arayla teker teker ilave edilmelidir. Çökelti uygulandıktan sonra havuz 8 saat dinlenmeye bırakılmalıdır. Klorlama gibi bir uygulama yapılırsa havuz 12 saat kullanılmamalıdır.

 1. Havuz temizliği nasıl yapılır?
 2. Havuz bakımı nasıl yapılır?
 3. Neden havuz temizliği yapılmalı?
 4. Havuz temizliğinde nelere dikkat edilmeli? Pratik havuz temizliği için neler yapılabilir?
 5. Havuz temizliğinde ilk önce hangi adımlar yapılmalı?
 6. Havuz temizliğinde bilinmesi gereken püf noktalar nelerdir?

Havuz Bakımı Temizliğinde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Yüzme havuzlarının temizliğinde kullanılan malzemeler, havuzun kimyasal dengesinin ve hijyenik ortamın korunmasına yardımcı olur. Başlıca temizlik malzemeleri; havuz dibi temizlik robotu, temizlik küreği, süpürge ve süpürge, emiş hortumu, su pompası ve temizlik kimyasallarıdır.

Havuz temizlik malzemeleri sırasıyla şöyledir;

 • Su pompası
 • Temizlik Kepçesi
 • Havuz fırçaları
 • Havuz Dip temizleme Motoru ve Robotları:
 • Kimyasal Temizleyiciler

Uzman ekibimiz 7/24 size hizmet vermekten memnuniyet duyacaktır.

Sizlere profesyonel olarak havuz bakımı hizmeti veren Kılıçhan Havuz İnşaat firması ile havuzlarınız tamamen hijyenik bir şekilde yüzmeye hazır hale geliyor. Havuz Ürünleri ve diğer ürünler için bizi ziyaret edin ve bizim ile iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir